|
Wnagrodzenia
Union Chocolate. |
Witam. Od 1 stycznia 2009 r. zmieniły się przepisy odnośnie ujmowania w kosztach wynagrodzeń i składek zus. Gdzie, w programie FAKT należy zaznaczyć aby wynagrodzenia za styczeń wypłacone w mc. lutym księgowały się w miesiącu, za które są należne a więc miesiącu styczniu? Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.
Zmiana przepisów daje możliwość przedsiębiorcom zaliczenia wynagrodzeń brutto oraz narzutów (ZUS) do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne (czyli w miesiącu naliczenia), pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Jeżeli pracodawca uchybi temu terminowi, wypłacone wynagrodzenie można zaliczyć do kosztów podatkowych dopiero w miesiącu wypłaty. Przepisy te nie dotyczą wypłat z umów zlecenia, o dzieło, przeniesienia praw autorskich, kontraktów menedżerskich czy należności na rzecz członków zarządów lub rad nadzorczych. Przy wypłatach z tych tytułów obowiązuje nadal zasada kasowa, czyli momentem zaliczenia w koszty podatkowe jest termin faktycznie dokonanej wypłaty.
W programie FAKT automatyczne przeksięgowanie płac oraz umów cywilno prawnych przenosi kwoty brutto oraz narzuty na wynagrodzenia zgodnie z metodą kasową. Można zrezygnować z automatów księgujących ZUS i/lub płace. Poniżej opisuję sposób działania w trzech możliwych sytuacjach:
1) W KpiR - gdy płace wypłacane są w miesiącu bieżącym: podczas rozliczania miesiąca w KPiR (Wpisywanie –> Księga –> Rozliczenie miesiąca) pole „Zaksięguj składki ZUS” należy zostawić nie zaznaczone. W takiej sytuacji program przeniesie automatycznie kwoty brutto wynagrodzeń do księgi, a narzuty (ZUS) należy zaksięgować z ręki w oknie 3.Księga.
2) W KPiR – gdy płace wypłacane są w miesiącu następnym: podczas rozliczania miesiąca w KPiR (Wpisywanie –> Księga –> Rozliczenie miesiąca) należy zrezygnować z automatycznego księgowania płac i ZUS, wybierając „Płace -> Zostaw bez zmian” oraz pozostawiając nie zaznaczone pole przy „Zaksięguj składki ZUS”. Płace i ZUS należy zaksięgować z ręki dokumentem w księdze.
3) W Księgach Handlowych wynagrodzenia brutto są przenoszone w koszty na konto np. 405-1 natomiast ZUS na konto 406-2 w miesiącu naliczenia. Konta te można powiązać z CIT lub PIT, jako konta stanowiące koszty uzyskania przychodu. Dodatkowo w Opcje -> Opcje FK -> Ustawienia ogólne należy wyłączyć funkcję automatycznego przeksięgowania płac z konta nie kosztowego na konta stanowiące KUP, czyli pozostawić nie zaznaczone pole przy funkcji „3.Przeksięguj płace z konta niekosztownego na kosztowe (w nast. miesiącu)”
Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem automatów księgowych pozwalających na automatyczne księgowanie płac (UPROSZCZENIE) dla przedsiębiorców chcących zrezygnować z metody kasowej zaliczania w koszty płac i ZUS. O wprowadzonych uproszczeniach poinformujemy Państwa w tym wątku.
Rozmawiałem przed chwila z dwoma Urzędami Skarbowymi i w roku 2009 można nadal zaliczać koszty ZUS od pracod. w miesiącu kolejnym np. 15/02 wypłacając wynagrodzenie i księgując listę płac np. 31/01. Czyli można zostawić w tym przypadku bez zmian.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfisis2.htw.pl
|
|