ďťż

Witam wzystkich.
Prowadzę firmę sprzątającą obiekty użyteczności publicznej. Większość dnia spędzam na obiektach, kontrolując pracowników albo w samochodzie. Codziennie też robię jakieś zakupy do firmy. Codziennie też potrzebuję dostępu do danych pracowników. Potrzebują jakieś zaświadczenia. Żeby zminimalizować czas pracy i wpisywać np. faktury w momencie ich zakupu, zakupiłem laptopa. Ale jest to rozwiązanie nie do końca praktyczne. Wożony w samochodzie laptop, w zasadzie trzeba każdorazowo odpalać. Jest to jak wszyscy wiemy czynność dość kłopotliwa. Wyciąganie z walizy, oczekiwanie na załadowanie systemu. Potem wyłączanie i ponowne chowanie. Czasami tylko po to, zeby sprawdzić jakieś niezbedne dane. Przez jakiś czas woziłem komputer zahibernowany, podłączony do przetwornicy, żeby oszczędzić baterię. Wożąc go na przednim siedzeniu, zeby było miękko, ryzykujemy grabież zuchwałą w korku, tracąc przy okazji szybę. Wożąc go w bagażniku, uszkodziłem dysk, bo w nieznanych okolicznościach, komputer sam się odhibernował i na dziurach dobiłem go.
Stąd pomysł aby stworzyć wersję pod Windows mobile. Jest mnóstwo sprzętu, który moze to obsłużyc. Począwszy od pc pocketów, na telefonach komórkowych kończąc. Jak dla mnie, człowieka wiecznie w ruchu, posiadanie kompletu programów (outlook, word, exell, acrobat mobile i jeszcze fakt mobile) jest roziązaniem idealnym. Nie muszę tracić czasu na niepotrzebne czynności. Dostęp do danych mam natychmiast.

Jeśli ten pomysł uważacie za dobry, dopisujcie swoją aprobatę do tego postu. Bedzie wtedy wiadomo dla twórców faktu, czy jest odpowiednia ilość uzytkowników, aby opłacało się to zrobić.
Pozdrawam serdecznie wszystkich.


Pierwszy etap w tym kierunku to możliwość pracy na laptopie przez internet z sieci komórkowej - to już działa i jesteśmy w trakcie testowania tego.

Jak ta sprawa zostanie zamknięta, będzie można zająć się urządzeniami przenośnymi z Windows CE.
Przystosowanie programu Fakt do Windows CE wymaga oddzielnego przygotowania kazdej funkcji i każdego ekranu z danymi do wymagań nowego środowiska.

Jest jeszcze inna możliwość - w zeszłym roku pojawiła się nowa kategoria laptopów - tzw. netbooki (Asus EEE, MSI Wind). Są dużo mniejsze, lekkie (ok.1kg) i pracują długo na bateriach - nawet do 6h. Wygoda pracy na nich jest dużo większa niż na palmtopie - działa wszystko co na tradycyjnym komputerze.
W tym przypadku - wszystko co zostanie dodane do "zwykłej" wersji programu jest automatycznie dostępne do pracy na netbooku.
Czy w wersji "internetowej" będą działały wydruki fiskalne?

Pozdrawiam,

R.
Tak, wydruki fiskalne bedzie można wykonywać lokalnie (drukarka fiskalna) w "terenie", pracując na bazie w "centrali". Nie będzie to gotowe w pierwszej wersji zdalnej jaka się ukaże, ale w drugim rzucie - w ciągu paru tygodni później.


Czy można uzyskać ogólne info, jaka będzie zasada działania rozwiązania.

[ Dodano: Sob 11 Kwi, 2009 ]
Zasada działania:
Program uruchamia się na serwerze - trzeba udostępnić port aby można było połączyć się z zewnątrz.
Na serwerze jest baza danych, wzorce wydruków itd.
Użytkownik z zewnątrz uruchamia program podając adres ip i port serwera.
Część u użytkownika dostaje tylko to co widać na ekranie, a za całą funkcjonalność obliczeniową odpowiedzialna jest część serwerowa.
Ilość wymienianych informacji jest bardzo mała, przepustowość nawet słabych łączy internetowych powinna zapewnić wystarczający komfort pracy w przypadku firm średniej wielkości.
Przykład: robimy rejestr sprzedaży z 1000 dokumentów, od użytkownika do serwera idzie informacja - jakie były zaznaczenia w okienku ustawień do zestawienia, serwer przygotowuje wydruk i odsyła go spowrotem. Czyli - kilkaset bajtów na początek i kilkadziesiąt jako efekt. W dotychczasowym sposobie działania użytkownik wysyłałby tyle zapytań ile jest dokumentów w bazie danych.
Rożnica w szybkości działania jest co najmniej 100-krotna (w porównaniu do dotychczasowych prób uruchamiania programu przez internet).

Jesteśmy w trakcie testowania tego wewnętrznie (zostało jeszcze parę szczegółów do dopracowania), i prawdopodobnie w ciągu miesiąca zaczniemy to udostępniać użytkownikom.
Najbliższa wersja 2009.04 nie będzie jeszcze tego zawierała, dopiero następna - z maja.

Cena i zasady licencjonowania:
Nie jest jeszcze ustalone.
A jak wygląda sprawa zabezpieczeń i dostępu do funkcji. Czy będzie możliwość aby komputer który się podłącza z zewnątrz mógł "widzieć" tylko jedną dozwolną firmę, w sytuacji gdy np jest klientem biura i nie powinien mieć podglądu na inne bazy.
Zabezpieczenia przy dostępie "z daleka" nie różnią się niczym od zabezpieczeń przy podłączeniu w sieci lokalnej. Trzeba zdefiniować operatorów (uzytkowników) i nadać im dostęp do poszczególnych funkcji.
Wszystkich punktów dostępu które można zabezpieczyć hasłem jest. ok 300. Są to głównie funkcje z menu programu.

Lista operatorów jest oddzielna dla każdej firmy. Hasło + nazwa obowiązujęce w 1 firmie nie zadziała w żadnej innej.

Jeśli użytkownik będzie podawał swoją nazwę (np imię) w linii poleceń, to dla tej nazwy będzie pamiętana ostatnio uzywana firma - i na tej firmie otworzy się program przy kolejnym uruchomieniu.
Mam jeszcze jedno pytanie - czy jest w programie możliwość podejrzenia, który z operatorów wprowadzał konkretny dokument do sytemu. Znalazłem funkcję w uprawnieniach "przegląd aktywności operatorów... ale chyba to nie działa. Możliwość podglądu w przypadku gdy w bazie pracuje wielu operatorów wykluczyła by zrzucanie winny na innych w przypadku błędnego zapisu, a tak to nie wiadomo kto "narozrabiał".
Kolejna sprawa to ograniczenie uprawnień do dopisywania nowych baz. Na dzień dzisiejszy, każdy użytkownik może dopisać nową firmę.
Obecnie można przeglądać wykaz działań wykonywanych przez operatorów (po włączeniu tego w konfiguracji programu), natomiast nie ma podglądu z drugiej strony - mając konkretny dokument stwierdzić kto za niego odpowiada.

Z tego co widzę dostęp do Plik-Wybór firmy jest ustawniony na 'dostepny zawsze i dla wszystkich'. Zostanie to dodane do listy uprawnień. Już w ramach tego okna trzeba będzie też ograniczyć dostęp do poszczególnych przycisków - np. dopisz firmę.
czy praca zdalna będzie miała przełożenie na relacje klient-biuro rachunkowe? Chodzi o dostęp klienta do jego danych i ich analizy bez mozliwości zmiany tych danych?
Mam taką nadzieję :)

Korzystając z dostępu przez internet fizyczna odległość przestaje mieć znaczenie - można traktować końcówki programu tak, jakby pracowały w sieci lokalnej.

Klientom będzie można udostępnić wybrany zakres funkcji (zapewne tylko podgląd).
Takie podejście spowoduje pewnie wiele nowych uwag na temat zabezpieczeń dostępu - to już nie jest praca w biurze gdzie widzimy kto fizycznie siedzi przy komputerze.

Zarówno podejście - baza jest w biurze rachunkowym, a klient ma podgląd tego co się dzieje, jak i odwrotne - baza jest u klienta, biuro ma dostęp zdalny - oba będą możliwe.

Oba podejścia będą wymagały dokładnego zdefiniowania uprawnień - co może robić użytkownik w swoje bazie, a czego mu nie wolno, a jaki jest zakres dostępu pracowników biura rachunkowego.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • fisis2.htw.pl


  •  

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

       
     
      fakt mobile
    Union Chocolate.