ďťż

Witam!
Od niedawna pracuje w programie FAKT i mam problem, gdyż nie wiem gdzie zaznacza się zmiane oprocentowania podstawy na 30% dla danej osoby, która przekroczyła w danym roku pierwszy próg podatkowy?
Poza tym chciałam wiedzieć czy program przypomina, o zmianie opodatkowania, jeśli ktos przekracza próg? Bo z tego co dotej pory obserwuje - program tego nie robi.


Wysokość progów podatkowych można sprawdzić przez Opcję -> Stawki podatków. Jeżeli wynagrodzenie w programie przekracza próg podatkowy, program nie ostrzega o tym fakcie ale automatycznie nalicza wyższy próg. Natomiast jeżeli pracownik osiąga dochody z innych źródeł należy je wprowadzić w oknie pracownika po przyciskiem "Zasiłki chorobowe i inne" pod kodem 411.
Mój pracownik w m-cu wrześniu przekroczył I próg podatkowy, a program nadal liczy mu 19%!
Inne pytanie dotyczy, gdy pracownik nie chce by potracać mu podatek 30% , a nadal 19%, bo np. rozlicza sie z dzieckiem lub z małżonkiem, gdzie to zaznaczyc by program policzył 19%?
Zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w sytuacji, gdy dochód pracownika w danym miesiącu przekroczy kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, Firma jako płatnik powinna zastosować próg podatkowy dotychczas obowiązujący, a dopiero w następnym miesiącu po przekroczeniu danego progu podatkowego, należy zastosować wyższą stawkę podatku.
Z drugiego pytania należy rozgraniczyć dwie oddzielne sytuacje.
Po pierwsze gdy pracownik rozlicza się z dzieckiem, to ma kwoty wolne od podatku w podwójnej wysokości (nie wpływa to na podwyższenie progu podatkowego). W takiej sytuacji należy w oknie „Informacje o pracowniku” – przycisk „Pozostałe” - zaznaczyć opcję „Podwójna kwota wolna” (w prawym górnym rogu).
Druga sytuacja dotyczy pracownika który rozlicza się ze współmałżonkiem i wartości progów podatkowych ulegają dwukrotnemu podwyższeniu. W takiej sytuacji w oknie „Informacje o pracowniku” – pod przyciskiem „Pozostałe” – należy zaznaczyć „Rozliczenie ze współmałżonkiem”.


Pytam ponownie : co zrobić, pracownik w m-cu wrześniu przekroczył próg podatkowy, udzieliliscie odp., że program sam naliczy w następnym m-cu 30% podatku, a tak się nie stało!
Prosze o podesłanie bazy danych na mój adres info@fakt.com.pl (albo używając funkcji archiwizacja - mail do serwisu). Wtedy na 100% będzie można stwierdzić co jest przyczyną problemu. Nie zawsze na podstawie samego opisu da się stwierdzić co sie dzieje - widocznie w tym przypadku przypadku przyczyna jest bardziej nietypowa.

Proszę podać też informację - o którego pracownika chodzi.
Jeśli program nie policzył zaliczki na podatek stosując wyższą stawkę, proszę o sprawdzenie kolejno:
1) Na początku należy sprawdzić wartości progów podatkowych, jakie są w Państwa programie. W tym celu proszę z menu głównego wybrać Opcje-> Stawki podatków -> i sprawdzić poprawność ustalonych progów podatkowych oraz kwoty zmieszenia podatku.

2) Następnie ustawić datę na październik – wejść w „Informacje o pracowniku” - przycisk „Zmień” – i w otwartym oknie „Składki, podatki i potracenia” nacisnąć przycisk „F5. Oblicz!” – po prawej stronie na dole tego okienka pojawi się napis np. „ Stawka XX % pop. mies. XX XXX,XX”

a) jeśli będzie stawka 19% i kwota poniżej 43 405,00 to należy sprawdzić na karcie wynagrodzeń pracownika, czy podstawa opodatkowania sumowana od początku roku powoduje przekroczenie progu, a dokładnie czy suma opodatkowanych składników brutto pomniejszona o składki ZUS i koszty uzyskania przychodu powoduje u tego pracownika przekroczenie progu

b) jeśli pokazuje się stawka 19% i kwota powyżej 43 405,00 to należy sprawdzić czy w Informacjach o tym pracowniku, pod przyciskiem „Pozostałe” nie zaznaczono omyłkowo opcji „Rozliczenie ze współmałżonkiem” lub „Podwójna kwota wolna”.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • fisis2.htw.pl


  •  

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

       
     
      progi podatkowe
    Union Chocolate.